top of page
Krystyna Jackowska.

KRYSTYNA

JACKOWSKA

 

   UrodziÅ‚a siÄ™ 18.08.1941r. w Szymankowie k. Olsztyna, w polsko-niemieckiej rodzinie Jatzowskich i Kosch'ów.

 

   Wczesne lata w okresie wojennym przeżyÅ‚a u boku matki Gabrieli w okolicach Poznania. Zaraz po wojnie, jako potencjalnie "niemieckie" obywatelki zostaÅ‚y internowane w obozie rosyjskim, z którego zostaÅ‚y zwolnione w 1945 roku. Po wojnie razem z ojcem Bernardem, polskim Mazurem, przeniosÅ‚y siÄ™ do Starego Olsztyna, a nastÄ™pnie do LÄ™gajn, gdzie jej ojciec pracowaÅ‚ jako agronom przy powstajÄ…cych tam PGR-ach.

   We wczesnych latach 60. okazaÅ‚o siÄ™, że Krystyna ma postÄ™pujacÄ… wadÄ™ wzroku w zwiÄ…zku z czym wysÅ‚ano jÄ… na leczenie do Szwajcarskiego Davos. Po powrocie zgodnie z zaleceniami lekarzy zamieszkaÅ‚a w Zakopanem gdzie niższe ciÅ›nienie miaÅ‚o pomóc w rekonwalescencji wzroku. W tym czasie Krystyna czynnie uczestniczyÅ‚a w życiu kulturalnym i artystycznym Zakopanego utrzymujÄ…c bliskie kontakty z artystami tej miary co Tadeusz Brzozowski czy WÅ‚adysÅ‚aw Hasior.

   W latach 70. kiedy choroba wzroku zaczęła postÄ™pować Krystyna poÅ›wiÄ™ciÅ‚a siÄ™ pisarstwu, i w sposób niezwykle liryczny i kobiecy opisywaÅ‚a swoje dotychczasowe życie w formie opowiadaÅ„ i dzienników. Jednak wiÄ™kszość z jej tekstów pozostaÅ‚a w "szufladzie", poza kilkoma opublikowanymi w POLITYCE i literackim miesiÄ™czniku mÅ‚odzieżowym Å»YCIU NA PRZECIW. 

  Nowela: "Mazurskie pamiÄ™tniki" , zostaÅ‚o wyróżnione w 1970 roku w konkursie "PamiÄ™tniki XXV lat Polski Ludowej" organizowanym przez tygodnik POLITYKA.

 

 

  Opowiadania: "Niezależna" i "Ja widzÄ™!" opublikowaÅ‚ w latach 1989 i 1990 miesiÄ™cznik literacki dla mÅ‚odzieży Å»YCIU NA PRZECIW.

 

bottom of page